W ubiegłą sobotę odbyło się kolejne spotkanie Szkoły Ewangelicznego Wychowania.
Tematem spotkania było ,,Relacje pomiędzy małżonkami”. Zgromadzonym gościom wykład wygłosiła trenerka rozwoju osobistego Maria Mikuła.
W swoim wykładzie Pani Maria przedstawiła, czym jest małżeństwo, jaką rolę odgrywa sakrament małżeństwa oraz jak budować dobre i trwałe małżeństwo.
Podsumowując wykład Pani Mari Mikuły, chcielibyśmy zwrócić uwagę na najważniejsze zagadnienia.
Czym jest małżeństwo?
Małżeństwo to wspólnota mężczyzny i kobiety, związanych ze sobą specyficzną, charakterystyczną dla nich więzią, polegającą na wolnym i nieodwołalnym darze z siebie.
Wspólnota ta jest trwała, zobiektywizowana oraz otwarta na przekazywanie życia. Jest ona dziełem i darem Boga. Dokonuje się to w czasie zawierania sakramentu małżeństwa
Jak budować dobre i trwałe małżeństwo ?
Najważniejsze, o czym musimy wiedzieć to to, że każde z małżonków bierze nie pięćdziesiąt a sto procent odpowiedzialności za małżeństwo.
Kolejnym bardzo ważnym aspektem w budowaniu dobrego i trwałego małżeństwa jest świadomość, że zgodnie ze słowami przysięgi małżeńskiej „Tak mi dopomóż Panie Boże wszechmogący, w Trójcy jedyny i wszyscy święci” we wszystkich trudach małżeńskich możemy liczyć na pomoc Boga i wszystkich świętych.
Zatem bardzo ważna jest wspólna modlitwa małżonków. Dodatkowym źródłem pomocy mogą być także książki, specjaliści, kursy, spotkania, szkolenia i rozmowy.
Dary Ducha Świętego w małżeństwie
Pójdźmy o krok dalej, do Darów Ducha Świętego, które każdy z nas otrzymał, a które skutecznie pomagają w budowaniu dobrego i trwałego małżeństwa.
Owoce tych darów to opanowanie, miłość, radość, pokój, cierpliwość, dobroć, życzliwość, wierność i łagodność.
Wspomniane dary sprawiają, że w duszy umacniają się wiara, nadzieja i miłość. Niezależnie od sytuacji, nawet bardzo trudnej, dary Ducha Świętego mają dawać moc i siłę do działania zgodnego z wiarą i miłością do Boga. Pozwalają odważnie i z przekonaniem żyć zgodnie z wyznaniem katolickim. Warto więc, aby małżonkowie stale o nie prosili i pielęgnowali je w sobie.
Nasze pochodzenie
Innym bardzo ważnym czynnikiem mającym wpływ na udane małżeństwo jest pochodzenie małżonków. Należy przyjrzeć się również naszym wartością osobistym, temu, co jest dla mnie ważne i co to konkretnie oznacza ?
W sytuacji konfliktu wartości szukajmy zawsze tego, co nas łączy, a jeżeli to niemożliwe, to poszukajmy najlepszego rozwiązania.
Na zakończenie przyjrzyjmy się naszym mocnym i słabym stronom, które możemy doskonalić lub nad którymi musimy pracować, aby nasze małżeństwo mogło wzrastać.
Pamiętajmy !!!
Małżeństwo to ciągła praca dwojga ludzi nad sobą, a jej rezultaty są skarbem dla przyszłych pokoleń.